İMAR BARIŞINDA FLAŞ DEĞİŞİKLİK

İMAR BARIŞINDA FLAŞ DEĞİŞİKLİK

İmar Barışı kanununun mecliste onaylanmasından sonra bir süre ara verilen boğaziçi ön görünüm tartışması yeniden alevleneceğe benziyor.

Kanunda Boğaziçi ön görünümde kroki ile belirlenecek alanlar bu yasa kapsamı dışındadır maddesi konduktan sonra krokinin nereleri kapsayacağı merak edilmişti. Son gelişme ile İmar Affı kanunua ait  detaylar belli olmaya başladı. Konu ile ilgili olarak detayları sizinle paylaşıyoruz. Çevre Şehircilik Altyapı ve Kentsel Dönüşüm  Genel Müdürü Vedad Gürgen’in açıklamasıyla İstanbul boğazında öngörünüme nerelerin dahil olacağı netlik kazandı.

İstinye ve Yeniköy’ün bir bölümü barışa dahil edilirken. Çayırbaşı, Büyükdere, Maden, Kocataş, Merkez, Yeni Mahalle, Rumelikavağının bir kısmı ve Rumelifeneri barışa dahil alanlar haline geldi.

Sarıyer’in sahil kesimi barışa dahil edilmedi. Bebek, Emirgan ve İstinye’den Ortaköy Camiisine kadar olan alan imar barışı kanunu dışında kalan alanlar olarak belirtildi. Boğazın Anadolu Yakası tarafından sınırların nereden nereye kadar olacağı hususunda bir görüş henüz belirtilmedi.

İmar barışı kanunu Cumhurbaşkanı onayından sonra resmi gazetede yayınlanacak.

İmar barışı kanunu Cumhurbaşkanı onayından sonra resmi gazetede yayınlanacak. Mehmet Özhaseki’nin açıklamalarına göre bakanlık olarak bir uygulama yönetmeliği çıkacak ve yapı kayıt belgesi işlemleri bu yönetmeliğe göre başlayacak.

 

Yapı Kayıt Belgesi işlemlerinin başlaması Haziran ayı ortası veya Temmuz ayı başını bulabilir. Vatandaşlarımız bu başvurularda geç kalmaması için www.yapikayitbelgem.com/basvuru adresinden imar affı için ön başvuruyu yapmalarını rica ediyoruz. Uygulamalar başladığında oluşacak yoğunluktan etkilenmemeniz için önümüzdeki günlerde detayları netleşecek olan bu yönetmelikte istenecek bilgi ve belgeleri sitemizden yayınlayacağız. Yapı Kayıt belgesi alacak vatandaşlar bakanlık lisanslı firmalara başvuruda bulunacaklar.

 

Son günlerde bu işe ilgi gösteren firma sayısı da hayli arttı. Vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyete uğramaması için her bilgiye itibar etmemesini rica ederiz. Özellikle konusunda uzman olmayan bakanlık yetkili olmayan firmalara dikkat edilmeli. Şu an için sizden bir ücret talep eden veya telaffuz eden olursa lütfen itibar etmeyiniz. Bu konuda ilerleyen günlerde dolandırıcılar türeyebilir ve insanları mağdur edebilirler.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının http://altyapi.csb.gov.tr/riskli-yapi-tespiti-ile-ilgili-kuruluslar sayfasından DARTES KENTSEL DÖNÜŞÜM HİZMETLERİ olarak bizi aratırsanız oradaki listede adımızı görebilirsiniz.

 

En güncel bilgiler yine bu bölümden sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir