İMAR BARIŞI UYGULAMA YÖNETMELİĞİNDE SONA YAKLAŞILDI.

 

İmar Barışı uygulama yönetmeliği hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Milyonlarca vatandaşımızı ilgilendiren kanunun yönetmeliği için hazırlıklar son aşamaya geldi.

İmar Barışı ile igili olarak  81 ilin Çevre ve Şehircilik İl Müdürleri çalıştay toplantısına çağırıldı. Bu çalıştay toplantısında İmar Barışı uygulama esasları üzerine fikir teatisinde bulunuldu ve bir sonuç bildirgesi oluşturuldu. Bakanlık bürokratları süreci bir an evvel başlatma gayreti içerisinde.

Çevre ve Şehircilik Bakanlık yetkilileri konuyu gündemden düşürmeme adına açıklamalar yapmaktadırlar. En son yapılan açıklamaya göre İmar Barışı kanunundan faydalanmak için  31 Ekim 2018 tarihine kadar başvuru yapılması şart koşuldu. Harç ödemeleri ise 31 Aralık 2018 tarihine dek yapılabilecek. Başvuru yapılırken ödeme yapılması şart koşulmamış olacak ve böylece vatandaşa belirli bir süre tanınmış olacak.

 

Yapı Kayıt Belgesi, vatandaşın ödemesin tamamladıktan sonra verilecek.Vatandaş barkod numarasına göre Yapı Kayıt Belgesi işlemini takip edebilecek.

 

İmar Barışı başvuru esnasında en çok dikkat edilmesi gereken kısım beyan formunun doldurulması esnasında yaşanacak yanlış veya yalan beyanda bulunulmaması. Yapı Kayıt Belgesi başvurusunda yanlış veya yalan beyanda bulunan kişilerin ödedikleri paralar yanacak ve Yapı Kayıt Belgesi alma imkanını kaybetmiş olacaklar. Vatandaşlarımıza uyarımız bu konuda Bakanlık yetkili firması olan www.yapikayitbelgem.com adresinden başvurularını yapmaları ve herhangi bir yanlışa düşmemeleri.

 

İmar Barışı başvuru formuyla beraber yapının fotoğrafları da çekilecek ve sisteme yüklenecektir. Yapı Kayıt Belgesi başvurusu yapıldıktan sonra yirmidört saat içinde beyan değişikliği yapılabilecek. Süre dolunca vatandaşın telefonuna mesaj gelecek.

Bankaya yatırılan ödemelerden sonra Yapı Kayıt Belgesi hazır olduğunda tekrar mesajla bildirilecek.

Yapı Kayıt Belgesi için her başvuruda bir barkod numarası verilecek.Bu numara üzerinden e-devlet uygulaması içinden de süreç takip edilebilecek.

 

Son bir sürpriz karar ise vatandaşın tamamlamadığı kaba inşaatlar için geldi. Kaba inşaat bitmiş ve ince işçilikler devam ediyorsa bu yapılar da Yapı Kayıt Belgesi uygulaması kapsamından faydalanabilecek. Fakat Aralık sonu itibarıyla temeli atılıp bırakılan yapılar kapsam dışında olacaklar.

 

İmar Barışı ile şimdilik son gelişmeler bu şekilde. Bizleri takip etmeye devam edin.

 

İmar Barışı Duyuruları

İmar Affı'na Nasıl Başvurulur?

İmar barışı kanunundan 31 Aralık 2017 tarihi milat olarak kabul edildi ve bundan önce yapılmış yapılar faydalanacaktır.

www.yapikayitbelgem.com adresine başvuru yapılması halinde bu yapılara Yapı Kayıt Belgesi verilecek.