İmar Barışı Mecliste Oylandı!

 

İmar Barışı Mecliste Oylandı!

İmar Barışı kanunu dün gece mecliste oylanarak kabul edildi ve onaylanmak üzere cumhurbaşkanlığına gönderildi.

Kanun görüşülürken verilen önerge ile ruhsatsız veya ruhsatlı olan ancak bu ruhsata uyulmamış olan yapılarda kat mülkiyetine geçmek için komisyondan geçen %51 muvafakat gerekir ibaresi, maliklerin ve arsa payının tamamının muvafakatinin bulunması halinde uygulanır ibaresi olarak değiştirilmiştir.Ayrıca imar planlarında umumi hizmet alanı olan yerlerin kamuya terk edilmesi zorunluluğu getirilmiştir.

Ayrıca arsanın rayiç emlak değeri ve yapı birim maliyeti toplamları üstünden yüzde 3 olarak harç alınır olarak geçen ibare konutlarda %3 , iş yerlerinde % 5 olarak güncellenmiştir.

Kat mülkiyetine geçmek için ise arsanın rayiç emlak değeri ve yapı birim maliyeti toplamları üstünden konutlarda %6,iş yerlerinde %10 harç bedeli yatırılacaktır.

İmar barışı kanununa eklenen başka bir konuda, İstanbul Boğaz sahil şerit ve öngörünüm ile Tarihi Yarımada içinde kroki ile belirlenecek alanlarda uygulanmayacak olması. Ayrıca yine verile önerge sayesinde, Çanakkale Gelibolu Yarımadası içerisinde tarihi olan alanlar da kapsam dışı bırakıldı.

Bir başka değişiklik ise kentsel dönüşüm konusunda getirildi.Arsa tapulu olan yerler artık yapı kayıt belgesi almadan kentsel dönüşüm imkanlarından faydalanamayacaklar.

Hazine arazisi üzerinde evleri olan vatandaşlarımız Çevre ve Şehircilik bakanlığından arsa tapularını rayiç bedel üzerinden satın alacaklar. Satın alınan yerlerden elde edilen gelir bütçeye eklenecektir ve bakanlığın kentsel dönüşüm uygulamaları için kaynak olarak kullanılacaktır. Özel mülkiyete ait yapılar ve hazinenin sosyal donat için ayırdığı araziler için ise bu kanundan faydalanma imkanı yok.

Başvurular, kanun resmi gazetede yayınlandıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yayınlayacağı uygulama yönetmeliğinden sonra www.yapikayitbelgem.com adresinden yapılacaktır.

Son Başvuru Tarihi

Uygulamaya 31.12.2017 tarihinden önce yapılmış yapılar dahildir. Yeni yapılan yapılar bu uygulamanın kapsamı dışında kalmaktadır.

Yapı kayıt belgesi için istenen belgeler ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çıkartacağı yönetmelik hükümlerine göre belirlenecek ve işlemler hızlıca başlayacaktır.

Son başvuru tarihi 31.12.2018 tarihi olarak belirlenmiştir.

Konu ile ilgili gelişmeler an be an sitemizden duyurulmaya devam edecektir. Bu sebeple sitemizi güncel olarak takip etmeniz öneririz.

İmar Barışı Duyuruları

3 hakkında “İmar Barışı Mecliste Oylandı!” görüş

  1. Şimdi bizim binada 12 daire var ve tapu kat irtifaklı görünüyor. Tapunun mesken olması için bütün daire sahiplerinin muvafakatı gerekiyor. Yoksa bireysel başvuru yetiyormu.bu durumda yüzde üçmü ödeyeceğiz yoksa 6 mı. Bu yüzde 6 olan para nasıl ve neye göre belirlenecek.

    1. İmar Barışı Başvuru formumuzu doldurduktan sonra arkadaşlarımız sizinle irtibata geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir