İMAR BARIŞI BİNAMI KAPSIYOR MU?

5ab0ff9ad3806d12540aada2

İMAR BARIŞI BİZİM BİNAMIZI KAPSIYOR MU?

 

İmar Barışı kanunu gündeme geldiği ilk günden bu yana akıllardaki tek soru bu. Benim binamı da kapsıyor mu?

 

www.yapikayitbelgem.com  adresini kurduğumuz ilk günden beri aldığımız soruların başında bu soru geliyor. Öncelikle temel olarak belirlenmiş şartların başında özel mülk üzerinde işgalci konumundaki binalar barışa dahil değil. Arsalarınız hazine arazileri üzerindeyse ve bu hazine arazisi imar planlarında umuma açık kamusal planlama içinde değilse satışa çıkarılacak.  Öncelikle Bakanlıktan rayiç bedel üzerinden arsayı satın alacaksınız ve İmar Barışı imkanından faydalanacaksınız. Daha sonra Yapı Kayıt Belgesi için müracaat edip sonrasında dilerseniz kat mülkiyetli tapularınızı alacaksınız. Arsanız belediye arazisi üzerinde kalıyorsa, aynı şekilde arsanızı belediyeden rayiç bedeli üzerinden satın alabileceksiniz. Bize gelen en çok sorulardan birisi de DSİ alanlarında kalan arsalar, bu konuda henüz net bir bilgi ortaya çıkmış değil. İlerleyen günlerde bu konu üzerinde de bir gelişme olursa yine buradan duyuracağız.

 

Binanız ruhsatlı ancak arsa tapulu gözüküyor. Bu konuda imar barışına dahil bir konu olarak göze çarpıyor. Yapı Kayıt Belgesi aldıktan sonra kat mülkiyetine müracaat ederek arsa tapunuzu kat mülkiyetine geçirebilirsiniz.

 

Gelen sorulardan bazısı da bizim binamız iskanlı ancak iskan sonrasında biz ek imalatlar yaptık, bundan nasıl faydalanacağız?

 

Bu konu ile alakalı olarak da akıllar bazı soru işaretleri var. Mesela çatı arasında ortak alana tecavüz etmiş bir daire yapı kayıt belgesi almak için %100 muvafakate ihtiyaç duyacak mı? Sanıyorum yasa onaylanıp, yürürlüğe girdikten sonra uygulama yönetmeliği ile bu tip sorular cevap bulacaktır.

 

Birde son yazımızda bahsettiğimiz gibi imar barışı üzerinden uyanıklık yapıp insanlardan para isteyen firmalar türeyecektir demiştik. Bu firmalar internete ilanlar vererek insanlardan para talep ediyorlar. Vatandaşlarımızı bir kez daha bu mecradan uyarıyoruz. Yasa bugün tarihi olan 17.05.2018 itibarıyla resmi gazetede yayınlanmamıştır. Lütfen bu tarz firmalara itibar etmeyiniz ve ilgili yerlere şikayet ediniz.

 

Yapı Kayıt Belgesi ve İmar Barışı ile alakalı en güncel gelişmeleri ilk ağızdan takip ediyoruz. Buradan sizlere anında duyurular da bulunuyoruz. Lütfen bizi takip etmeye devam edin.

8 hakkında “İMAR BARIŞI BİNAMI KAPSIYOR MU?” görüş

  1. Bizim adresimiz kavacık otağtepe cad no 13/1D Beykoz /istanbul bizi kapsıyormu imar barışı

    1. Başvuru formunu doldurmanız halinde arkadaşlarımız sizinle iletişime geçeceklerdir.

  2. Evimin yeri tapuda tarla yazıyor.Tapuda annemin dedesi üzerine kayıtlı.yapı kayıta başvurabilirmiyim.veya mirasçı olarak annemmi başvurabilir

  3. Bir baska daire tarafindan tecavuzlu yapilar tecavuz devam edérken imar barisindan faydalanmasi mumkunmu selamlar.sulh hukuk mahkemesi bilirkisisi bunu rapor haline getirdi

  4. varol bey benim evimin yeri imarda park&yol geçiyor belediyeye sordum imar barısından yararlanıyormuyum diye evet dediler. evimin yeri 200metre kadar ama ön bahçemiz var ceviz agaclarımız diki toplam alan 1.800 metre kare gibi bir yer sadece evimin mtre karesizlemi muracaat edeyim yoksa toplam işgal ettiğim alanlamı müracaat edeyim.tabiki imar barısından yararlanıyormuyum cevabınızı bekliuyrum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir