İMAR AFFI UYGULAMASINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR ?

İmar affı kanunu Cumhurbaşkanı onayından sonra yürürlüğe girdi. Önümüzdeki günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulama yönetmeliği beklenen kanundan kimler  faydalanacak bir bakalım.

Öncelikle gecekondular yani herhangi bir ruhsat almadan yapılan binalar imar barışı kapsamında en ön sırada gelmektedir.

Ruhsatı olan ancak aldığı ruhsata uygun yapılmayan binalar, imar barışı uygulamaları başladığında en çok talepte bulunacak yapılar arasında. Örneğin 3 kat imar olan ancak binasını 5 kat yapan binalar İmar Barışı uygulamasından faydalanacak. Yapı kayıt belgesi alarak yapmış olduğu son 2 katı yasal hale getirerek İmar Barışı kanunundan yararlanmış olacak.

Ruhsata göre yapılmış, imar durumuna uygun yapılan ancak eklentiler sebebiyle kaçak duruma düşmüş binalar İmar Affı kapsamına girmekte. Yapı kayıt belgesi alma imkanına sahiptirler.

İmar Affı kanunu; hazine arazisi üzerinde yapılaşmış binaları da Yapı Kayıt Belgesi uygulaması içerisinde değerlendiriyor. Hazine arazisi üzerinde yapılaşmış kaçak binalar bakanlık tarafından belirlenecek rayiç değerler doğrultusunda satın alınabilecek ve İmar Barışı uygulamasından faydalanacaklardır.

Ülkemizde imar barışı uygulamasından faydalanmak isteyen yaklaşık 16 milyon bina vardır. İmar barışı devletin vatandaşla barışması için yapılmış ve İmar Affı adı ile yasalaşma noktasındadır. Diğer yazılarımızda bu uygulamasından nasıl faydalanacağınızdan bahsedeceğiz.

Yapıların deprem risk durumları bu kanundan faydalanacak maliklerin sorumluluğunda olacaktır.

İmar Affı Kanun tasarısı şu anda Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmış ve Bakanlık tarafından çıkarılacak Uygulama Yönetmeliği bekleniyor.

Bizi www.yapikayitbelgem.com adresinden takip etmeye devam edin ve imar affı, yapı kayıt belgesi, imar barışı konularından habersiz kalmayın.

İmar Affı Nasıl Ücretlendirilecek?

İmar Affı başvurularında arsa rayiç bedeli ve bina yapım maliyetinin toplamının konutlarda %3'ü, iş yerlerinde %5'i kadar harç bedeli ödenecektir.

Kat mülkiyetine geçmek isteyenler için bu bedelin iki katı harç bedeli ödenecektir. Kat mülkiyetine geçmek için ve İmar Affı uygulamasından faydalanmak için maliklerin ve toplam arsa payının tamamının muvafakati gerekmektedir.

 

YAPI KAYIT BELGESİ İLE

İmar Affı'na Nasıl Başvurulur?

İmar barışı kanunundan 31 Aralık 2017 tarihi milat olarak kabul edildi ve bundan önce yapılmış yapılar faydalanacaktır.

www.yapikayitbelgem.com adresine başvuru yapılması halinde bu yapılara Yapı Kayıt Belgesi verilecek.