İMAR AFFI ÇIKTI MI?

İMAR AFFI ÇIKTI MI?

İmar affı çıktı mı sorusu son günlerde hemen hemen bütün vatandaşlarımız tarafından en çok merak edilen konuların başında yer alıyor. İmar affı çıktı ve bu konu hakkında yetkili makamlarca son zamanlarda bazı açıklamalar yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yaptığı açıklamada bunun bir af olmadığını ve devletin kendi vatandaşıyla helalleşmeye gittiğinin altını çizdi. Fakat halk arasında imar affı olarak yayılmış durumda.

Sayın Bakanın açıklamasına göre;

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, gittiği her yerde imar affı çıktı mı veya ne zaman çıkacak sorularıyla karşılaşıyor. Sayın Bakanın açıklamasına göre gündemde olan ve herkesin çok yakından takip ettiği imar affı durumu üzerinde yaklaşık 1 senedir çalıştıklarını söyledi. Sayın Bakanımız bu 1 yıl içinde ekip arkadaşlarıyla birlikte vatandaşta adeta kanayan yara haline gelen bu olayla ilgili çok çalıştıklarını aktardı. Bu süre içinde yurt genelinde imar mevzuatına aykırı olan yerleri tespit ettiklerini. Bu çalışmalar esnasında yapıların ne tür sorunları olduğunu ilgili il ve ilçe belediyeleriyle bizzat görüştüğünü aktardı Özhaseki. Bu çalışmalarda ciddi bir emek olduğunu ve seçim geliyor diye yapılmış bir çalışma olmadığını söyledi. Bakan Özhaseki bu bir yıllık çalışmalarını her gittiği yerde anlatıyor. Hatta imar affı konusunu bir ara KHK ile mi yayınlasak diye düşündüklerini açıkladı.

TBMM Genel Kurulunda görüşülüp kabul edildi.

İmar affıyla ilgili halk arasında “torba yasası” olarak ta bilinen kanun mecliste TBMM Genel Kurulunda görüşülüp kabul edildi. Cumhurbaşkanının onayıyla yasalaştı. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazetede 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı imar kanununda geçici 16.madde olarak yerini aldı. Resmi Gazetede yayınlanan bu kanun içeriğinde mevzuatla ve konuyla ilgili genel bilgiler yer almaktadır. Özellikle 31 aralık 2017 den önce imara aykırı ve kaçak olarak yapılmış olan yapılardan bahsedilmektedir. Çıkan bu kanunda hangi tür yapıların kapsama dahil edildiğini ve ödenmesi gereken harç miktarlarının yüzdeleri belirtilmiştir. Ardından çıkan yapı kayıt ile ilgili bazı usul ve esaslar da ek olarak yayınlandı. Fakat uygulama yönetmeliği tamamen açıklanmadığından resmi olarak yapı kayıt başvuruları henüz başlamadı.

İmar affı çevre ve şehircilik bakanlığı’nın yanı sıra Maliye, Ekonomi ve Adalet Bakanlıklarını da ilgilendirdiği için hemen işleme alınacak bir konu değil. Bu yüzden imar affı çıktı mı sorusuna tamamen “evet çıktı” demek şu aşamada pek mümkün değil. Önümüzdeki günlerde uygulama yönetmeliğinin tamamını ve ayrıntılarını öğrenmek için sitemizden bizi takip etmeye devam edin.

MzY5ODMxMT-imar-barisi-kanun-tasarisi-tam-metni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir